Şifremi unuttum
TR | EN
ANA SAYFA HAKKIMIZDA ÜYELİK EĞİTİM KURSLARI BİLGİ KAYNAĞI AB GENESIS PROJESİ SuWaMa WORKS SuWaMa 2014 Conference
İ.Ethem Gönenç
John P. Wolflin
Berşan Öter
Çiğdem Güzel
E-BÜLTENLER İÇİN TIKLAYINIZ
SİTE HARİTASI
 
ANA SAYFA » HAKKIMIZDA » İGEM Akademia Hakkında » İGEM Akademia organizasyonu » İ.Ethem Gönenç
İ.Ethem Gönenç

İ. Ethem  Gönenç, 16 Mart 1951 günü, babası Mustafa Kemal Gönenç'in memuriyeti nedeni ile bulunduğu Şabanözü (Çankırı) kasabasında doğmuş; 1962 yılında Osmaniye 7 Ocak İlkokulu, 1965 yılında Ceyhan Ortaokulu, 1968 yılında İstanbul Haydarpaşa Lisesi'ni bitirmiş ve 1973 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi'nden İnşaat Yüksek Mühendisi olarak mezun olmuştur. Bir yıl Ayvalık su/atıksu şebekeleri şantiye şefliği yaptıktan sonra 1974 yılında İTÜ Maçka İnşaat Fakültesi'nde asistan olarak akademik yaşama başlamış; 1979 yılında doktor asistan, 1984 yılında doçent ve 1990 yılında profesör olarak atanmış, bu süreler içinde 2 yıl Danimarka Teknik Üniversitesi (DTU) ve 1 yıl İngiltere Su Araştırma Merkezinde (WRc) çalışmış ve 12 yıl profesör olarak görev yaptığı İTÜ İnşaat Fakültesi - Çevre Mühendisliği Bölümü'nden 16 Mart 2002 günü emeklilik yolu ile ayrılmayı tercih etmiştir.

Prof. Gönenç sürdürülebilir havza yönetimi ile ilgili araştırmalarına otuzbeş yıl önce başlamış; ve Türkiyenin en önemli havzalarında çeşitli araştırma projelerini yönetmiştir. 1996 yılında, NATO-CCMS tarafından "Sürdürülebilir Yönetim için Kıyı Lagünlerinin Ekosistem Modellemesi" adlı pilot çalışmanın direktörlüğüne getirilmiş ve bu çalışmayı aşamalar halinde günümüze kadar taşımıştır. Bu proje çerçevesinde Prof. Gönenç liderliğinde 17 ülkenin uzmanları birlikte çalışmalar yapmış, ilgili kurumlara danışmanlık hizmeti sunmuş, raporlar yayınlamış ve editörlüğünü Prof. Gönenç'in yaptığı "Coastal Lagoons: Ecosystem Processes and Modeling for Sustainable Use and Development, CRC Press,USA", "Assessment of the Fate and Effects of Toxic Agents on Water Resources, Springer, The Netherland "   ve `Sustainable Use and Development of Watersheds, Springer, The Netherland ` kitaplarını yayına hazırlamışlardır.
 
Prof. Gönenç, öncülük yaptığı ve kişisel özverili çabalar ile başlattığı bu araştırma ve uygulamalar nedeni ile ulusal / uluslararası camiada "vizyoner" olarak kabul görmüştür. Bu araştırmaların önemi, AB üyelik sürecinde üniversitelerimizce çok daha iyi anlaşılmıştır. Prof. Gönenç'  in yetiştirdiği akademisyenler ve uzmanlar bir ekol oluşturmuş ve tüm Türkiye'de önemli çevre yönetim projelerinde yer almaya başlamışlardır.
 
Prof. Gönenç' in  uluslararası dergilerde yayınlanmış çoğu SCI' e girmiş yüze yakın makalesi ve dünyaca tanınmış konferans ve kongrelerde sunduğu çok sayıda basılmış bildirileri bulunmaktadır. Son olarak  da " Sürdürülebilir Havza Yönetimi" kitabı , IGEM tarafından yayınlanmıştır.
 
Doğal kaynakların küresel ölçekte sürdürülebilir kullanımı için gerekli havza yönetimi ilkelerinin uygulanmasına kendisini adamış olan Prof. Gönenç, halen İGEM Müdürlüğü, IGEMPortal ve IGEM Akademia Grubu  Koordinatörlüğü ve GENESIS Projesi Türkiye koordinatörlüğü görevlerini yürütmektedir.

IGEM Akademia International Training Centre, Yazmacı Tahir Sokak, Reşit Bey Apt. No:1 D:13 Çatalçeşme 34744 Bostancı/ISTANBUL, Turkey

Tel/Fax : +90 216 361 22 35 GSM : +90 530 469 44 32